Maneblusser. Het Anker

Mówię po hiszpańsku do Boga, po włosku do kobiet, po francusku do mężczyzn, a po niemiecku do mojego konia. Czyli o tym jak można gadać językami w Mechelen.

Dziś chciałbym Wam przedstawić kolejny owoc browaru het Anker – Maneblusser. Na początek przytoczę Wam historyczną ciekawostkę związaną z miastem Mechelen, a dokładniej wpisaną na listę UNESCO wieżę kościoła św. Rumolda. Pewien mecheleński degustator trunków wracał przez główny plac Mechelen pewną zamgloną styczniową nocą (dokładnie 27/1/1687). Stan upojenia nie mógł być zbyt wielki gdyż, pomimo z pewnością nierównej nawierzchni placu, zdecydował się spojrzeć na ową wyniosłą wieżę. Ogarnęło go przerażenie. Wieża stała w płomieniach! Zaczął wzywać pomocy, wszczął alarm. Nadbiegający mieszkańcy jedynie potwierdzali jego obserwacje. Nie były to pijackie omamy. Jednak wszyscy byli w błędzie. Mgła i bardzo mocno świecący tej nocy księżyc na tle wieży sprawił wrażenie pożaru. Od tego czasu mieszkańcy Mechelen zostali przezwani „gaszącymi księżyc” czyli maneblusser. W celu uhonorowania ich „heroicznego czynu” het Anker wypuścił piwo Maneblusser z etykietką nawiązujący do tego wydarzenia. A czy samo napój gasi nasze pragnienie?
Na początku widzimy żółty, mętny kolor. Wprawne wlanie całego piwa do pokalu uniemożliwia szybko rosnąca piana. Jest miała, gęsta i ozdabiać będzie nam pokal i piwo do końca degustacji. Po optycznych wrażeniach, przejdźmy do tych zapachowo-smakowych. W przypadku tego piwa zapach jest bardzo dokładnym odzwierciedleniem smaku. Orzeźwiające, lekko chmielowo-słodowy zapach i smak. W smaku natomiast wyczuć można także akcent drożdżowy. Czy piwo gasi pragnienie? Nie wątpliwie może. Nie jest to jednak piwo typu Hoegaarden, wg mnie najlepsze na takowe okazje. Mimo to Maneblusser okazuje się zadowalającym napitkiem godnym polecenia i posmakowania raz jeszcze. Numerycznie 7/10.
dziękuję.

Maneblusser

maneblusser logo 600x600

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s