Westmalle Dubbel

Och trapiści!, można by rzec sięgając po te kilka butelek ze znaczkiem potwierdzającym szlachetną, trapistowską piwną przynależność. Dziś chciałbym przedstawić Wam piwo Westemalle Dubble. Przed stworzeniem Tripla browar z Westemalle wynalazł właśnie to „podwójne piwo”.
Parę zdań na temat historii napitku. Pierwotnie ciemne piwo z Westemalle ważone było równolegle z typowym witbier’em dla braci zakonnych. Działo się to od połowy XIX wieku. Z czasem ciemny brat ewoluował, aż w końcu 1 czerwca 1861 roku powstała pierwsza butelka pod szyldem Westmalle Dubbel. Piwo zyskiwało dość dużą popularność, która wyrażona została również w formie inspiracji. Inni trapiści, a w końcu świeccy browarnicy zaczęli produkować piwnego „dwójniaka”, którego generalnie scharakteryzuje można dość dużą mocą (6-8%), z wyraźny treściwym bukietem smaków oraz mocną goryczką.
A jak smakuje nasz klasyk? Piwo ma bardzo ciemny kolor, pod światło załamujący się w bardzo ciemną wiśnię. Jako typowy piwo re-fermentujące w butelce znaleźć możemy w nim dość dużo drożdży. Po przelaniu do pokalu powierzchnia trunku dekoruje się mocną, gęstą pianą. Przed zakosztowaniem trapista koniecznie trzeba zagłębić się chwile w piękny, mocny zapach drożdżowy, lekko czekoladowy. A jak ze smakiem? Ton nadaje tu oczywiście podpalany słód, wpadający lekko w aromaty owoców, a następnie trochę mocniej w czekoladę i odrobinę ziół.
Westmalle Dubbel to dla mnie bardzo dobre piwo, z dumnie łopoczącym sztandarem trapistów wbitym w ciemny szczyt góry. Numerycznie 8,5/10.
dziękuję.

Reklamy

5 comments

  1. Co ciekawe, to piwo pojawiło się w sieci Piotr i Paweł, za zaledwie 8 zł :). Przynajmniej w Toruniu, ale zauważyłem, że te sklepy coraz chętniej zaopatrują się w ciekawe piwa. Dobry to znak, bo jeszcze nie dawno była straszna kiszka jeśli chodzi o asortyment PiP. Co do piwa, moja butelka czeka właśnie na degustację :).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s