Vanderghinste, czyli stare brązowe piwo z Kortrijk

Oud bruin / red ale to piwo bardzo charakterystyczne dla piwowarstwa flamandzkiego. Kiedyś nazywane było również starym triple’m. To rodzaj piwa, który po powtórnej fermentacji w butelce dojrzewa leżakując przez przynajmniej rok. Przez ten czas, obecne w piwie resztki drożdży i bakterii wykształcają charakterystyczny dla „starych piw” kwaskowaty posmak. Leżakowanie to może odbywać się w dębowych beczkach (nadających charakterystyczny, dodatkowy posmak i barwę, red ale, np. Rodenbach czy Duchesse de Bourgogne) albo w butelkach (wtedy piwa nabierają koloru brązowego – oud bruin). Choć ,jak przeczytacie niżej, ten podział nie zawsze jest oczywisty. Oprócz charakterystycznej kwaskowatości piwa te wykazują braku chmielowej goryczki. Na pewno w przyszłości przedstawię Wam fenomenalnych przedstawicieli red ale wymienionych wyżej. Dziś jednak oud bruin Vanderghinste.

Piwo z Kortrijk jest z jednej strony charakterystycznym przedstawiciel swojego gatunku, z drugiej jest jednym z tych oud bruin, które pieczołowicie dojrzewają w dębowych beczkach. Jest coś fenomenalnego w tych długo dojrzewających piwach. Swego rodzaju magia, być może nawet czarna.

Vanderghinste to piwo, której dojrzewa w dębowych beczkach browaru Bockor przez 18 miesięcy. Nad piwem, obok cierpliwości piwowarów, roznosi się kwaskowo-owocowy zapach. To ciemnobursztynowe piwo, ma na powierzchni delikatną, białą pianę. Jeśli chodzi o smak to warto to piw pić razem z Rodenbachem (który pojawi się w następnym wpisie). Przy swoim kuzynie smak Vanderghinste wypada trochę płycej, ale ciągle to całkiem dobre piwo. Oczywiście nie uświadczymy tu goryczki, a głównymi motywami smakowymi są owoce cytrusowe i leśne.
Numerycznie 6,5/10.

vander ghinste

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s