Bellevaux Black

It should be a warming beer of the type that is best drunk in half pints by a warm fire on a cold winter’s night – Michael Jackson

Jeśli się uczyć to od najlepszych, jak spadać to … Nie, zostańmy przy tym pierwszy stwierdzeniu. Pan Michael Jackson wielkim autorytetem był. Jest i będzie. Niech dzisiejszy napitek – Bellevaux Black – ocenię według tego jak styl old ale pan MJ sam określił.
Bellevaux Black to dzieło browaru Brasserie de Bellevaux z Malmedy. W kolorze – piwo z czarcią duszą pełną gębą. Ciemne, nieprzeźroczyste. Na powierzchni niska piana, która z czasem dość szybko zanika. W zapachu znikają wątpliwości czym różni się styl old ale choćby od stout’a. Jest trochę słodziej. Zapach melasy, trochę karmelu, trochę kawy. Aromat alkoholu na końcu. Przyjemny zapach jak na początek. Wysycenie piwa trochę za wysokie jak na old ale, które nie powinno przekraczać średniego. Nawet po terminie (w istocie pite piwo miało przekroczony termin dwoma miesiącami). W smaku już bez odstępstw od stylu. Na początku trochę słodkie. Główną rolę gra tu melasa. Następnie aromat słodu przechodzący w mocną kawę. Tu mam trochę zagwozdkę czy tu nie powinno znaleźć więcej karmelu niż kawy. Paletę smaków kończy rozgrzewający trochę alkohol.

Bellevaux Black pasuje do opisu pana MJ. I pomimo za wysokiego nagazowania okazuje się całkiem dobrym piwem. Mógłbym się jeszcze pokusić o dodatkową sugestię (dzięki empirycznemu sprawdzenie przez Naczelną Podpijaczkę Piwa), że jest to bardzo dobre piwo dla kobiet (wybaczcie stereotypowe podejście w tym momencie do tematu piwo vs. płeć). Dla kobiet, które intrygują portery czy stouty, ale ich mocna goryczka je odrzuca. Tu mogą znaleźć swoje miejsce. Polecam.
7/10

Bellevaux Black, browar Brasserie de Bellevaux, ABV 6,3%, SRM 30/41

Bellevaux Black

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s