IPA by Artezan

Kolejnym piwem po Sweet Cow wypróbowanym w Zakładzie Usług Piwnych był Imperial Pale Ale z browaru Artezan. Można powiedzieć na przykładzie tego piwa jak dobrze pracuje prawidłowa reklama. Nie znałem browaru Artezan przed wejściem do ZUP. Przy wejściu do pubu moim oczom od razu ukazał się sympatyczny jeż, który siedział w głowie, aż do momentu spróbowania tego piwa. Jak tenże jeż ze swoimi kolcami zachował się na moim podniebieniu?
IPA to specyficzny styl piwny, za który trzeba podziękować brytyjskim kolonizatorom oraz braku samolotów w czasach gdy nad Imperium Brytyjskim nigdy nie zachodziło słońce. Potrzeba piwa na Półwyspie Indyjskim sprawiła, że trzeba było stworzyć piwo, który wytrwa długą podróż statkami z Wysp. Podwyższona zawartość m.in chmielu zwiększyła zdolność piwa do wytrwania w niekorzystnym środowisku. Tak narodziło się Indian Pale Ale. Aby dokończyć historię dodam, iż w końcu brytyjscy piwowarzy stwierdzili, że produkt wysyłany do kolonii jest jednak całkiem smaczny. Po drobnych modyfikacjach Pale Ale zaczęło gościć w angielskich pubach.
Tyle historii, a co z piwem od Artezanu?
W zapachu czuć oczywiście chmiel, ale znajduje się tam jeszcze miejsce na nietypowe nuty owocowe, brzoskwiniowe. W warunkach pubu ciężko dobrze określić kolor jaśniejszego piwa. Ciemna miedź i okolice. Średnia, znikająca piana. Jeśli chodzi o smak nic szybko na szczęście nie znika i można po delektować się wyraźnym aromatem chmielu, z dodatkiem estrów, czyli owocowych. Całość dość wytrawna.
Jak dla mnie dobre piwo godne polecenia.
7,5/10

artezan ipa

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s