Russian Imperial Stout vs … Russian Imperial Stout Singel Hop Sorachi Ace

Dziś interesujące porównanie piw z tego samego browaru (Emelisse), tego samego stylu (russian imperial stout) i w zasadzie tej samej nazwy. Czym się zatem różnią? Różnią się użytym chmielem. Nie ma informacji jakiego chmielu (jakich chmieli?) użyto przy ich standardowym R.I.S.-ie, natomiast do drugiego użyto wyłącznie chmielu Sorachi Ace. Chmiel ten rósł pierwotnie w Saporo. Ostatnio natomiast jego produkcję przejęli amerykanie. Dlaczego tak podkreśla się jego obecność w piwie? Z tego udało mi się dowiedzieć chmiel ten zawiera wysoki procent alfa kwasów (10 do 16%). Ubogaca też piwo cytrusowymi aromatami. Zapowiada się ciekawie. Przy okazji dodam, że tegoroczna wersja dodatkowo chmielonego Duvel’a też jest solidnie przyprawiona tymże chmielem (http://www.facebook.com/DuvelTripelHop).

Przejdźmy jednak od słów do czynów. Na pierwszy ogień niech wleje się do pokala standardowy Russian Imperial Stout.
Jak przystało na RIS’a widzimy ciemne, czarne piwo. Na powierzchni widzimy niską, beżową pianą, która dość szybko znika. Jeśli chodzi o aromaty unoszące się nad pianą to mamy tu dość wyraźny palony słód, kawę, śliwkę. Przyjemna, mocna kompozycja. Podobnie w przypadku smaku. Mamy tu dość treściwe piwo. Na początku przedstawiające smak czekolady, przez chwilę aromat słodu, a później długą nutę słodu palonego, który przechodzi w kawową goryczkę. Na koniec przyjemnie rozgrzewa moc alkoholu (,którego tu oczywiście trochę jest). Średnio niskie wysycenie i niezbyt krzyczące aromaty chmielu. Mam zdecydowanie pozytywne odczucia. Z wystawioną oceną 8/10 sprawdźmy co uszykował nam jego chmielony Sorachi Ace brat.

Russian Imperial Stout, browar Emelisse, SRU 41, EBC 117, EBU 70,7, Plato 25,4, ABV 11%

russian imperial stout emelisse

Russian Imperial Stout Single Hop Sorachi Ace to również czarne piwo pokryte niską pianą. W ramach degustacji porównawczej warto odnotować, iż piana utrzymała się tu dłużej. Wynikało to raczej z mojego błędu niż faktyczne różnicy między piwami.
W zapachu wyczuć już można pewną rozbieżność. Na początku wyczuć można aromat chmielu, który później jednak przykryty jest już mocniejszymi nutami palonego słodu, kawy i śliwki. Czyli w zasadzie jak w „oryginale”.
A jak ze smakiem? Jeśli oczekiwać gdzieś wybornej gry Sorachi Ace to chyba najbardziej tu. Wersja z SA jest bardzo podobna do brata. Podobna, ale nie identyczna. Zdaje się być delikatniejsza (ale tego bym nie upatrywał w różnicy chmielu). Trochę mniej czuć nuty alkoholowe na końcu. Wyczułem, że ich miejsce zastąpiła chmielowa goryczka. I to byłaby jedyna różnica, którą uważam akurat in plus. Wysycenie podobne, tak samo jak treściwość.
Podsumowując stwierdzę, że drugie piwo było dla mnie trochę smaczniejsze i dam mu ocenę 8,5/10. Lecz bez zwątpienia oba piwa są absolutnie godne sprawdzenia przez każdego piwosza, a w szczególności przez fanów stylu stout. A co z chmielem Sorachi Ace? Wydaje się, że podniósł trochę atrakcyjność piwa. Nie zrobił rewolucji, pytanie czy ją zrobić miał. Już czekam i ostrze sobie kubki smakowe na Duvel’a zrobionego z tym chmielem.

Russian Imperial Stout Singel Hop Sorachi Ace, browar Emelisse, SRU 41, EBC 110, EBU 75, Plato 25, ABV 11%

russian imperial stout emelisse single hop Sorachi Ace

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s