Taras Boulba

Napisałem już wcześniej, że cenię gdy nazwa piwa ma coś wspólnego z samym napitkiem. Kiepsko gdy nazwane ono jest na wyrost. A co gdy jest ono żartem?

Taras Boulba, a w zasadzie Taras Bulba to powieść Nikołaja Gogola. O treści samej książki doczytać możecie gdzieś indziej. Brukselczycy przeczytali ją i przeinterpretowali na swoje miejscowe warunki. Na świetnie wykonanej etykiecie (do czego de la Senne już mnie przyzwyczaili) widać leżącego młodego Flandryjczyka (czyli Belga porozumiewający się w języku holenderskim) próbującego ochronić się przed gniewem ojca jego świeżo poślubionej żony, który „stoi po drugiej stronie barykady”. Jest Walonem. Ci którzy mogli poznać choć trochę historię między tymi dwoma nacjami mogą się im dziwić, mogą się tym konfliktem fascynować. Nie mniej, Bruksela jest wyjątkowym miejscem gdzie te dwie grupy mieszkają się, koegzystują dość pokojowe, znoszą się nawzajem, a także warzą doskonałe piwa. Dla ciekawostki dodam, że wykształcił się tu absolutnie niepowtarzalny dialekt. Mieszanka holenderskiego i francuskiego (!?!). Z tego dialektu pochodzi sformułowanie „smerilap!” z etykiety, oznaczające ni mniej ni więcej „głupek”.

OK, ciekawostki ciekawostkami, ale co z tym piwem? Piwo może radować piwosza lepiej niż powyższa historyjka. Jak może być inaczej skoro popijać będzie mocno nachmielone ale :) Wszyscy znamy działanie chmielu na człowiek. W zapachu czuć chmiel, troszeczkę cytrusów i słodu. Pierwsza nuta jednak zdecydowanie dominuje. W wyglądzie widzimy jasne, żółte piwo przykryte dość wysoką piana. Opada ona dość szybko. Piwo jest opalizujące. Smak jest w miarę dokładnym odzwierciedleniem zapachu. Taras boulba ma słodowo, lekko drożdżowy smak z długim goryczkowym posmakiem. To co trochę wyróżnia to piwo na plus jest jego … niska zawartość alkoholu. Tylko 4,5%. Mamy zatem dość goryczkowe piwo, którym delektować się można nieco dłużej. Warte spróbowania, 7,5/10

Taras Boulba, browar de la Senne, SRM 5, ABV 4,5%

taras boulba

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s