Dwa czarne charaktery. Jeden niezły, drugi trochę gorszy.

Jeśli porównywać się to do z najlepszymi. Z takiej hipotezy wychodzę dziś, przedstawiając Wam piwo z mojej drugiej warki uwarzonej na modłę stylu black IPA/India Black Ale. Porównam go z jeszcze nie sprawdzonym przeze mnie Black IPA z browaru Emelisse. Nie wiem czy to piwo im wyszło, wiem na pewno, że warzą generalnie dobre piwa.

Black IPA browar Emelisse

Barwa:  czarne z bordowymi prześwitami (3/3)

Piana:  bardzo ładna, stabilna, wysoka (6/6)

Zapach: pełna paleta ciemnego dobrego ipa, czyli zarówno ciemny charakter słodów palonych i owocowa strona chmielu (grejpfrut, owoce tropikalne), jak i ta bardziej przyziemna, trochę ziołowa (10/12)

Smak: poszedł mocno w tropikalne klimaty. Mocny akcent na słodycz. Może nawet zbyt mocny. W posmaku króluje chmiel, w sposób zdecydowany, ale nie narzucający się.. wcześniej jak wspomniałem tropiki (13/17)

Goryczka: przyznaję, że tu goryczka nie powala w mocy i piłem już niektóre zwyczajne ale mocniej chmielone z większą, lepszą goryczką (4/6)

Na podniebieniu: dość słodowe, niezła pijalność i średnie wysycenie CO2 (4/6)

Ocena końcowa: 40/50

#2 Czarna dwójka browar domowy Małe piwo aka Partyzant

Barwa: czarne, nieprześwitujące (3/3)

Piana: z dobrą strukturą, dość trwała, ciemniejsza od swojego odpowiednika z Emelisse (4/6)

Zapach: nie jest źle, ale nie ma tej głębi znanej mi np. z Black in Japan.  Paleta tu jest znaczniej uboższa,  a zapachy przechodzą dość mocno i zdecydowanie. Chmiel (raczej żywiczna strona) i bardzo mocno kawowy aromat (7/12)

Smak: od razu czuć mocny smak kawy, który miesza się  z chmielem. W posmaku króluje ten drugi choć sam w sobie nie jest przesadnie długi czy mocny (co w tym przypadku nie jest minusem) (10/17)

Goryczka: nie ukrywam tu goryczka nie bierze jeńców. Teoretyczne IBU 117. Jest mocna, brutalna, a jednocześnie ..nie powala na kolana. Niezły bilans w ciągu czucia smaku (4/6)

Na podniebieniu: bardzo wytrawne, za niskie CO2 (3/6)

Ocena końcowa: 31/50

Nie ma co ukrywać, że nie wszystko wyszło mi przy tej warce piwa :). Podstawową kwestią jest chyba zapanowanie nad chmieleniem. Tym razem mnie trochę poniosło ;). Ma również za mało alkoholu, przez co być może cześć aromatów została w piwie. Nie mniej jest lepiej niż sądziłem przy przelewaniu tegoż piwa do butelek. A co z piwem z Emelisse? Dla mnie przekroczyli granicę słodkości w piwie. W stosunku do mojego oczywiście wygrywa, ale w stosunku do np. wcześniej wspomnianego Black in Japan, odpada w przed biegach.

2 x bipa

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s