Rodenbach Vintage 2010 vs Rodenbach Caractère Rouge

Piw z Rodenbach przedstawiać nie trzeba. Kto nie zna zapraszam do przeczytania moich recenzji odnośnie oryginalnego Rodenbacha i Rodenbach Grand Cru (ło tu). Pierwsze piwo, które zauroczyło mnie już podczas mojej dziewiczej wizyty w Belgii jest piwem absolutnie…. standardowym, dostępnym w znakomitej większości sklepów. Wersja Grand Cru, jak sama nazwa wskazuje, jest trochy trudniejszy w dostępie dla śmiertelników. Mimo to, nie trzeba przemierzać dzikich chaszczy, ani płacić majątku, aby tego piwa spróbować. Browar Rodenbach warzy jednak jeszcze dwa inne piwa, na które miałem wyjątkową ochotę.

vintage vs caracter

Rodenbach Vintage 2010 to piwo okazjonalne, sprzedawane w butelkach o pojemności 0,75. Browar co roku wypuszcza limitowaną liczbę tego piwa. Co znajdziemy w środku? Jest to najlepsza beczka Rodenbacha z danego roku. Mój okaz był z 2010 roku, natomiast wiem, że były edycje 2007, 2008, 2009 … . Piwo o ABV 7%.

Rodenbach Caractère Rouge 2011 to z kolei produkt utworzony wspólnie z rzekomym mistrzem kuchni z Antwerpii (Viki Geunes). Piwo powstało z dodatkiem zmacerowanych wiśni, maliny i żurawiny. Oczywiście, jak każdy produkt tego browaru piwo leżakowało w dębowych beczkach. Caractère Rouge to 100% piwa leżakowanego 2 lata. Jest to ważne do podkreślenia, gdyż np. Rodenbach Classic jest miksem starszego i młodego rocznika. Podobnie jak Vintage również moc 7%. Ale przecież nie o woltaż tu chodzi …

Oba piwa wedle producenta powinny różnić się nieco smakiem. Muszę nadmienić, że obie degustacje przeprowadziłem w różnym czasie i różnym miejscu…

I tak Rodenbach Vintage 2010 to piwo rubinowe, z jasnymi przebłyskami. Krystaliczne. Jak widzicie poniżej, trochę jaśniejsze od oryginalnego Rodenbacha. Natomiast nieodróżnialne od Rodenbacha Grand Cru. Piana może nieco trwalsza niż w przypadku standardowych piw. W zapachu silne nuty wiśni, trochę karmelu i nut octowych. Bardzo przyjemne i … bardzo podobne do Grand Cru. W smaku ponownie przepiękna poezja dla fanów takich piw. Naturalna kwaśność owoców z nutą octową. Kwaskowatość świetnie ściągająca w ustach. Naprawdę bardzo dobre piwo, ale…. wrócę do tego za chwilę.

vintage

Rodenbach Caractère Rouge 2011 miałem okazję spróbować na miejskim festiwalu. Tym razem udało uniknąć się zatem większego wydatku na całą butelkę 0,75. Caractère Rouge jest trochę jaśniejsze niż inne Rodenbachy (bardziej różowy). W zasadzie brak piany. W zapachu trochę „lżejsze”, bardziej orzeźwiające niż Vintage. Bardziej owocowe. W smaku natomiast znana dobrze owocowa kwaskowatość, octowatość, ale niespodziewanie na końcu większa goryczka niż bym się spodziewał. Goryczka, która nadała dodatkowego, ciekawego charakteru temu piwu. Nie wykluczone, że jest ona wynikiem intensywnych aromatów i nie ma nic wspólnego z chmielem. Takie miałem odczucie. Jest to piwo delikatniejsze i bardziej smukłe niż Grand Cru czy Vintage.

caracter rouge

Oba piwa są ekskluzywne i ich wyjątkowość rzekoma czy rzeczywista kosztuje. Wydane kilka euro na Rodenbacha Vintage 2010 uważam za stracone. Zgadzam się, że jest to piwo bardzo dobre, ale różnica w cenie z regularnym Grand Cru nie jest toż sama co istotna różnica w smaku. Starałem się bardzo, ale Vintage nie dorównało w realu napompowanych oczekiwań. Według mnie, nie ma sensu przepłacać i sprawdzać całej butelki tego piwa. Rodenbach Caractère Rouge 2011 jest piwem jeszcze bardziej limitowanym, i jeszcze przez to droższym. Tu jednak dostaje się coś istotnie innego w zamian. Caractère Rouge różni się od Grand Cru/Vintage czy oryginalnego Rodenbacha. Zachowuje wszystkie pozytywne cechy piw z tego browaru, nadając jednocześnie lekkości jaką możemy wyczuć nieco porównując wino czerwone i różowe.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s