Free Beer! – Piwo i Komputery

Rozwinięcie tematu z Małe Piwo TV – FREE BEER odnośnie ruchu wolnego … piwa.

FBKto by się spodziewał, że ze strony komputerowych neerdów można oczekiwać rewolucyjnego ruchu w świecie piwnym.

Richard Stallman to znany amerykański programista i aktywista zarazem. Od lat 70 prowadził działania zmierzające najogólniej rzecz biorąc do uwolnienia kodu. Do oddania władzy nad programami ich użytkownikom. Niech informatycy i znawcy tematu mnie nie rozstrzeliwują, że to nie tak, że to było głębsze itd itd. Chodzi o generalny przekaz, który był w opozycji do Microsoftu. Data, którą użyłem w prezentacji była dokładnie rokiem ogłoszenia rozpoczęcia prac nad system operacyjnym GNU. Na obecną chwilę cały projekt GNU oferuje paletę wolnego oprogramowania, z otwartym kodem źródłowym. Oznacza to, że każdy użytkownik może dostosowywać program, system operacyjny do własnych potrzeb. Stoi to w totalnej opozycji do oprogramowania z Microsoft’u czy Apple’a.

W 2001 roku studenci IT z Uniwersytetu Kopenhaskiego i ludzie związani z kolektywem Superflex postanowili przełożyć idee wolnego oprogramowania na … piwo. Choć browary muszą opisać skład piwa, zazwyczaj robią to bardzo oględnie. Minimalizują dopływ informacji tak mocno jak jest to możliwe. Inaczej postępuje wiele (nie wszystkie!) browarów rzemieślniczych, mikrobrowarów stworzonych na fali piwnej rewolucji. Opisują jakie słody, chmiele, a nawet szczepy drożdży zostały użyte do stworzenia piwa. Ruch wolnego piwa zdecydował się również na podobny czyn. Uwarzyli oni piwa nazwane początkowo Vores øl. Zostało później ono przemianowane na FREE BEER 1.0. Było to piwo o barwie bursztynowej, o zawartości 6% alkoholu i dodatku guaranny. Piwo osiągnęło sukces, spotkało się z pozytywnymi recenzjami, zatem zaczęły się pracę nad kontynuacją projektu. Zajęła się tym organizacja Vores Øl Group, która w większości składa się z ludzi związanych z organizacją Superflex. Receptura FB 1.0 została zamieszczona w internecie w ramach otwartej licencji. Oznacza to, że każdy ma prawo jej użyć, nawet do celów zarobkowych. Jedyne wymaganie w ramach tej licencji jakie spada na użytkownika, to podkreślenie skąd takie piwo się wzięło.

Ludzi rozpoczęli warzenie wolnego piwa. Co jakiś czas zatem zbierane są nowe pomysły i powstają kolejne receptury Free Beer. Na obecną chwilę mamy już Free Beer 4.0, która trzeba przyznać od dawna nie była aktualizowana (ostatnie w 2010). Nie ważne w jakim stanie na obecną chwilę jest ten projekt, pokazuje on jednak kilka bardzo ważnych punktów. Podkreśla znaczenie wolnego przepływu informacji, świadomości konsumenckiej, wolności jako takiej w każdej dziedzinie życia. Polecam Wam zainteresować się tym projektem, a może również szerzej ideą wolnego oprogramowania. Przede wszystkim, sami sobie uwarzcie wolne piwo ;)!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s