Małe Piwo? Mniejsze piwo?

Objętość piwa. Dla niektórych z Was to pewnie nieco drażliwy temat. Wszakże zejście poniżej 0,5L w kraju nad Odrą i Wisłą jest o niemalże świętokradztwem. Po części zważywszy na swój pobyt w Belgii, a po części z większej ochoty próbowania i degustowania piwa niż wprowadzania się w stan wskazujący, objętość MAŁEGO PIWA tj. 0,33L  stała się dla mnie normalnością. Przy dobrym piwie, taka ilość jest wystarczająca (niech przykładem z polskiej sceny będzie Imperator Bałtycki). Oczywiście mamy jeszcze mniejsze piwa. Klasycznie piwa pszeniczne sprzedawane są w butelkach 0,25L. Czy można zejść niżej?

Można, a przykład przyszedł od samego Duvel’a. Browar wypuścił dzisiaj na rynek swoje klasyczne piwo w butelkach … 0,18L. Nazwałem je Duvel Mini. Na obecną chwilę znaleźć można te butele..czki w Holandii. Cała akcja skierowana jest m.in. do konsumentów parujących piwo z potrawami.

Uważam, że to bardzo ciekawa inicjatywa. Być może w nieco kontrowersyjny sposób, ale wskazuje na to co chodzi w promowaniu kultury picia piwa.

A Wy co sądzicie na ten temat?

duvelcie

 

Advertisements

11 comments

 1. Choć jestem fanem 0.5L to jednak nie da się ukryć, że 0,33 ma swoje zalety w ciepłe dni, zwłaszcza konsumowane podczas grillowania czy na ogródku piwnym. Ale 0,18 to już „mała” przesada.

  Lubię to

  1. jeśli pojawiłby się taki trwalszy trend to bym był za. Pod warunkiem, że butelka 0,18L nie kosztowałaby relatywnie dużo więcej niż odpowiednik w 0,33L, wyobraź sobie całą paletę piw do degustowania i ciągle bycia w formie po nich :)

   Lubię to

 2. Znakomity pomysł :) 0,5 litra to dla mnie często zbyt dużo w przypadku piw o intensywnym smaku lub po wyjątkowo ciężkim dniu. Dlatego 0,33, choć zasadniczo trudne do zdobycia w Polsce, są świetnym urozmaiceniem.

  0,18? Brzmi dość radykalnie, ale przecież firma tak duża jak Duvel nie wypuściłaby produktu na rynek bez zbadania preferencji konsumentów ;) Ten rozmiar ma też jedną zasadniczą zaletę z punktu widzenia rynku – 0,18 l piwa o zawartości alkoholu 8,5% pozwoli „zmieścić się” typowemu kierowcy poniżej limitu 0,2 promila alkoholu we krwi. Wprawdzie osobiście nie jeżdżę po jakiejkolwiek ilości alkoholu, jednak mam świadomość, że mogę być w mniejszości…

  Pozdrawiam!

  Lubię to

  1. co do badań konsumenckich to oczywiście je robili, o czym nie wspomniałem w tekście, Duvel’a Mini skierowali nie tylko do parowania jedzenia z piwem, ale i do … kobiet. Co uznałem, za obrazę dla wielu moich koleżanek ;)

   Lubię to

 3. biorąc pod uwagę że zawartość alkoholu w polskich piwach to zazwyczaj jakies 5.5-6% mała butelka jest jak najbardziej pożądana przeze mnie. Niestety chcąc spróbować dwóch czy trzech piw w piątek wieczorem kończę lekką „pomrocznością jasną”.

  Lubię to

 4. Za granicą buteleczki w granicach 0.2L to nie nowość, bo będąc parę lat temu we Francji przywiozłem kilka „krat” różnych koncernówek pakowanych po 30 x 0.2L.
  W lato takie piwo, jeśli pijemy jasne genialne jest do szybkiego ugaszenia pragnienia oraz do parowania z potrawami jak to już wspomniałeś.
  Czy przyjęły by się na polskim rynku? W obrocie detalicznym raczej ciężko, bo już butelki „bączki” mają niską popularność, ale na pewno zyskały by popularność w gastronomii, w przypadkach zamawiania małego piwka do obiadu.
  Osobiście widziałbym takie butelki w zestawach degustacyjnych polskich browarów, bo nie zawsze każde piwo mi smakuje, a często żal wylewać do zlewu.

  Lubię to

  1. Warto tu wspomnieć jeszcze o Kolschowej sztandze, też idealne 0,2L do ugaszenia pragnienia.

   Produkcja takich butelek musiałaby być limitowana bo tylko część ludzi by się na nie decydowała. Sytuację z finansowego punktu widzenia faktycznie ratować mogłyby restauracje.

   Lubię to

 5. Problem w tym, że często przy degustacji mam osobę, która mi podpija. Z 0,25 niewiele zostaje, 0,33 – bardzo lubię tą pojemność. 0,18 to takie „małpki piwne”.

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s