Co tam w chmielu piszczy – Duvel Triple Hop 2014 i Vedett IPA

O tym, że Amerykanie nie potrafią uwarzyć porządnego belga możecie przeczytać w wywiadzie z Normanem Steerkensem w jesiennym Piwowarze. Ale czy Belgowie potrafią z kolei dobrze nachmielić piwo?

duveltriplhop vedetipa page

Duvel Triple Hop 2014 można już dostać w niektórych polskich sklepach piwnych dlatego też jestem ciekaw jaki był Wasz odbiór tego piwa. Zachęcam do komentowania.

Generalnie Seria Triple Hop zaczyna być miłą tradycją serwowaną przez browar Duvel Moortgat. Seria ta warzona jest od bodajże od 2007 rok, ale dopiero od 2012 rozpoczęto serię piw z chmielem przewodnim. Mieliśmy zatem w 2012 roku Duvel Triple Hop Citra, w 2013 Duvel Triple Hop Sorachi Ace. W tym roku przyszła kolej na Mosaic.

Wygląd: stabilna, porozrywana pęcherzykami, biała piana. Krystaliczny blond.

Zapach: aromaty chmielowe (jakby to miała być niespodzianka), ale delikatniejsze niż bym mógł się po IPA spodziewać. Według mnie to piwo balansuje między IPA a PA. Cytryna, lemonka, trochę owoców tropikalnych. Czuć nieco alkoholu.

Smak: Lekko kwaskowate. Orzeźwiające przez połączenie aromatów cytrusowych z goryczką (średnią w mocy). Trochę słodyczy z owoców tropikalnych i słodu. Na koniec wyczuwalny alkohol.

Duvel Triple Hop 2014

Vedett znany jest przede wszystkim ze swojego lagera serwowanego w zielonych butelkach. W Belgii takie działanie ciągle nie jest na porządku dziennym, stąd też podkreślenie tego faktu. Te same zielone butelki wykorzystują do sprzedaży swojego nawet znośnego … witbiera (sic!). Na szczęście dla piwa i dla nas wszystkich ich nowy twór – Vedett IPA – wylądował już w brązowym szkle.

Wygląd: niewysoka, dość szybko opadająca piana. Krystaliczny, jasny amber.

Zapach: chmiel, cytrusy, mango. Przyjemne i delikatne.

Smak: dość płaska goryczka jak na rozbudzone niezłym zapachem piwo. Średnia w mocy goryczka, która sprawa wrażenie płaskiej. Na niczym nie można skupić uwagi, ale też niczym nie drażni.

Vedett IPA

Podsumowując, czy Belgowie potrafią chmielić? Pewnie się narażę jak ktoś to sobie przetłumaczy, ale mam wrażenie, że ciągle mogą się od amerykańskich czy nawet polskich kolegów trochę nauczyć. Jeśli chodzi o Triple Hop 2014 odbieram je pozytywnie. Choć ciągle moim konikiem pozostaje wersja Citra sprzed dwóch lat, to jest lepiej niż z wersją 2013. Nie wiem, mam jakiś problem z Sorachi Ace, nie zachwyca mnie (albo, chmiel ma problem ze mną, tak dla równości). Jeśli chodzi natomiast o Vedett IPA to nie ma tragedii, ale też bez żadnego zachwytu. Niezłe, bardziej goryczkowe piwo, na co dzień, niekoniecznie od święta. Ciężko zwalać wszystko na debiut piwa, skoro sam browar w chmieleniu jest już doświadczony. Może kolejne warki okażą się ciekawsze.

Cześć chmielowi!

 

Reklamy

One comment

  1. Spędziłem w Belgii dwa lata, duvel triple hop to moje ulubione piwo zaraz obok Tripel Karmeliet.
    Próbowałem przynajmniej 60 różnych belgijskiej piw.
    Myślę że po prostu trzeba lubić tam smak i rodzaj piwa. Przyzwyczajenie robi swoje, na początku nie byłem wielkim fanem ale teraz uwielbiam belgijskie piwa, choć nie wszystkie. Triple to zdecydowanie mój ulubiony rodzaj teraz :-)
    Vedett to taki średniak więc nie będę go bronić.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s